Привовчанський ліцей Троїцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області





News


Oct 18, 2011
шкільні олімпіали
Розпочинаються шкільні олімпіпади

All news

COVID-19

Оперативна інформація про поширення та профілактику COVID-19


Все про вакцинацію від COVID-19 в Україні 


Рішення Державної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій 


 Що потрібно знати про коронавірус? (корисна інформація)

 

Часті питання (FAQ)

Як безпечно доглядати за людиною з COVID-19 вдома?

Якщо є можливість, виділіть окрему кімнату для хворої людини. Приміщення має бути добре провітрюваним. Потрібно постійно провітрювати ванну, туалет, кухню.
Якщо виділити окрему кімнату неможливо, тримайте дистанцію не менше 1 м від хворого.
Скоріше за все людина з COVID потребуватиме догляду. Якщо у вас велика родина, призначте лише одну особу по догляду не з категорії ризику розвитку ускладнень. Вона має завжди бути у медичній масці, коли заходить до пацієнта з COVID. Слід використовувати виключно одноразові маски та ретельно вимити руки після їх зняття.
Після будь-яких контактів із хворим потрібна гігієна рук. Використовуйте одноразові паперові рушники або індивідуальні тканинні рушники.
Взагалі уникайте обміну особистими предметами, такими як посуд, рушники, постільна білизна. А також не використовуйте спільні гаджети.
Необхідно щодня очищати і дезінфікувати поверхні поруч із хворим звичайним побутовим мийно-дезінфікувальним засобом. Також слід дезінфікувати поверхні ванної та туалету.

Чи є запис до списку очікування на вакцинацію проти COVID-19?

Так. З 1 березня 2021 року, в Україні є можливість записатись до списку очікування на вакцинацію проти COVID-19. Електронний список очікування формується, щоб краще спланувати та організувати процес вакцинації.

Усі гомадяни можуть записатись до списку очікування в зручний спосіб:

Важливо! Зараз формується саме список очікування на вакцинацію. Коли настане етап вакцинації групи, до якої ви належите, з вами зв’яжуться та запропонують обрати конкретну дату та час щеплення. Усі щеплення є добровільними й безоплатними. Дізнайтеся більше про вакцинацію від COVID-19 на сайті vaccination.covid19.gov.ua. Реалізація послуги – завдяки Програмі EGAP, що реалізується Фондом Східна Європа й фінансується Швейцарією та експертній підтримці проєкту USAID/UKaid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS». 

Як впоратись зі стресом під час пандемії?

Стрес негативно впливає на ментальне та фізичне здоров’я людей. Тому дуже важливо навчитись ним керувати. Практичні навички та техніки для того, щоб краще справлятися зі стресом, підготувала World Health Organization Ukraine. У посібнику ВООЗ можна знайти відповіді на такі питання: що впливає на нашу поведінку і чому ми починаємо робити те, що погіршує наше життя? Як навчитися краще зосереджуватися та включатися в життя? Як подолати емоційну бурю? Наведені техніки допоможуть покращити емоційний стан, зменшити тривогу, знизити рівень стресу та зміцнити впевненість у власних силах, незважаючи на несприятливі зовнішні обставини. Переглянути або скачати пам’ятку можна за посиланням https://cutt.ly/GlbcjG5

Чи може депресія бути наслідком захворювання на COVID-19?

Одним із важливих та складних наслідків захворювання на COVID-19 є депресія. Депресія – це захворювання, не настрій, не слабкість, не різновид ліні, не брак мотивації і не вигадка. Депресія відрізняється від змін настрою. Хандру можна подолати силою волі, бажанням чи навіть необхідністю – вставати та йти на роботу, виводити собаку та ін. На депресію сила волі та будь-які зовнішні обставини не діють. Людина більше не здатна долати емоційні спади та втратила контроль над ситуацією.
Депресія впливає на фізичний стан організму, настрій і психіку людини. Зникає мотивація будь-що робити, і мова не про цілі на рік та їх досягнення, а про побутові речі, такі як встати з ліжка, почистити зуби. Зникає бажання спілкуватися з людьми, виходити на вулицю. Виникає відчуття провини, безпорадності та самотності. Життя поступово втрачає сенс.
Діагностувати депресію та її причини може лише лікар. Як будь-яка хвороба, депресія може прогресувати, але виліковна. Метод обирає лікар: психотерапія, антидепресанти, когнітивно-поведінкова терапія.

Чи ефективні УФ-лампи для дезінфекції приміщень, де перебували хворі на COVID-19?

Використання екранованих УФ-опромінювачів ефективне для знезараження повітря під час інфекційних захворювань, які передаються повітряним шляхом. Вірус SARS-CoV-2 міститься в доволі великих краплях слизу, що їх виділяє під час чхання та кашлю хвора людина та які не перебувають у повітрі тривалий час. Тому знезараження повітря за допомогою екранованих УФ-опромінювачів не впливає на передавання SARS-CoV-2. Відкриті УФ-опромінювачі можна використовувати виключно як додатковий метод, після обробки поверхонь дезінфекційними розчинами.

Які дезінфекційні розчини ефективні проти вірусу SARS-CoV-2?

Для дезінфекції в осередках забруднення новим коронавірусом, який спричиняє захворювання COVID-19, рекомендовано використовувати дезінфекційні засоби зі специфічною активністю проти РНК-вмісних ліпофільних вірусів. Вона визначається під час державної реєстрації дезінфекційного засобу. Слід дотримуватись концентрації дезінфекційного засобу та часу експозиції, які рекомендовані виробником.
Проти коронавірусу SARS-CoV-2 ефективні хлоровмісні засоби, перекис водню та дезінфекційні засоби із вмістом спирту не менше 60%.

Які можуть бути наслідки після COVID-19?

Кожна п’ята людина після COVID-19 стикається із наслідками, пов’язаними із психічним станом – депресія, проблеми зі сном, а також те, що називають туман в голові.
Треба зрозуміти та прийняти той факт, що все це – наслідки хвороби. Після важкої хвороби деякі буденні речі можуть потребувати більше зусиль. Повільно повертайтеся до виконання обов’язків на роботі. Необхідно більше рухатись та бути фізично активними, це позитивно впливає на кровообіг, і мозок тому, що таким чином отримує достатньо кисню для відновлення мисленнєвого процесу. Відновіть піклування про свої основні потреби та не забувайте підтримувути соціальні контакти.
Нажаль іноді проблеми ментального здоров’я складно вирішити без відповідного лікування. Якщо пам’ять та мислення не покращуються, втомлюваність не минає потрібно звернутись за медичною допомогою до свого сімейного лікаря, з яким ви уклали декларацію. За потреби він призначить додаткові обстеження або випише направлення на консультацію. 

Чи можна вакцинувати дитину під час пандемії COVID-19? 

Вакцинуватися можна і дуже важливо! Чи довго триватиме ситуація з COVID-19, наразі невідомо, а призупинення вакцинації та низький рівень охоплення щепленнями загрожують спалахами інфекційних хвороб. Тож дітей украй необхідно захистити від інфекцій, проти яких проводять вакцинацію. Окрім того, і дорослим важливо подбати про власний захист від інфекційних хвороб.
Зважаючи на непросту ситуацію із COVID-19, ЮНІСЕФ розробили максимально прості й зручні для користування порадники з вакцинації і для батьків, і для медичних працівників, і навіть для діток. В разі потреби завантажуйте ці документи для себе, поширюйте в медичному закладі, в якому працюєте, щоб якомога більше людей могли вакцинувати себе і своїх дітей під час час пандемії COVID-19.
На сторінці ЮНІСЕФ ви можете обрати потрібний чек-лист, і коли за посиланням відкриється pdf-файл – збережіть його на свій комп’ютер. 

Чи можливо відразу вилікуватися від COVID-19?

Не завжди. Хтось не відчуватиме жодного дискомфорту вже за кілька тижнів після COVID-19. У деяких можуть зберігатися симптоми багато тижнів після того, як гостра інфекція вже минула. Мова про так званий “long COVID”.
В Україні статистика щодо симптомів тривалого COVID не ведеться. У Великобританії приблизно у кожної п’ятої людини, яка мала позитивний результат на COVID-19, були симптоми, що тривали 5 тижнів і довше, а у кожної десятої – симптоми тривали 12 тижнів або довше.
До найпоширеніших довготривалих симптомів належать: сильна втома; задишка, біль у грудях, болі в суглобах; кашель, головний біль, біль у горлі, зміни у відчуттях смаку та запаху; проблеми з пам’яттю та концентрацією уваги; депресія та тривога, порушення сну; посилене серцебиття; запаморочення. 
Зараз вже COVID-19 розглядається як хвороба, яка в першу чергу вражає легені, але вірус здатен пошкодити багато інших органів. Зокрема, COVID-19 впливає на серце, мозок, кровоносні судини, і саме через це збільшується ризик появи довгострокових проблем зі здоров’ям.

Який тест дозволяє уточнити факт раніше перенесеної COVID-19?

Тестування на визначення антитіл дозволяє виявити раніше перенесену інфекцію навіть у тому випадку, якщо вона протікала безсимптомно. Такі тести також відомі під назвою серологічних досліджень, і для їх виконання, як правило, необхідні зразки крові, в яких визначають рівень антитіл, що виробляються у відповідь на зараження. У більшості людей антитіла починають вироблятися в період від кількох днів до кількох тижнів після зараження, і їх наявність може вказувати на перенесену інфекцію. Тести на визначення антитіл не придатні для діагностики COVID-19 незабаром після зараження або на ранніх етапах хвороби, але допомагають виявити раніше перенесену хворобу.

Що таке експрес-тести?

Експрес-тести (також звані діагностичними експрес-тестами (ДЕТ) визначають наявність вірусних білків (так званих антигенів). Зразок матеріалу отримують з порожнини носа або з горла за допомогою тупфером. Ці тести дешевше, ніж ПЛР, і дозволяють швидше отримати результат, хоча їх точність, як правило, нижче. Результати таких тестів найбільш достовірні в умовах інтенсивної циркуляції вірусу серед населення та в тих випадках, коли зразок матеріалу береться в період найбільшої заразніості носія інфекції. Позитивний результат швидкого тесту на визначення антигену має бути підтверджений ПЛР-тестом.

Чи можна повторно захворіти на COVІD-19 та яких заходів уживати, щоб запобігти повторному інфікуванню?

Так, повторне інфікування можливе. Доки немає науково обґрунтованих доказів щодо тривалості імунітету й рівня його напруженості, найкращий спосіб запобігти інфікуванню — це уникати впливу вірусу. Для цього слід дотримуватися простих рекомендацій:

  • ретельно і часто мийте руки щонайменше 40 секунд, за відсутності такої можливості — користуйтеся антисептиками із вмістом спирту від 60%;
  • не торкайтеся обличчя, особливо очей, рота, носа;
  • дотримуйтеся фізичної дистанції — 1 метр від інших;
  • одягайте маску в громадських будинках і спорудах та громадському транспорті, маска має закривати ніс і рот;
  • кашляйте і чхайте у згин ліктя чи одноразову серветку;
  • стежте за своїм здоров’ям, і якщо з’являються симптоми захворювання, негайно звертайтеся до лікаря.

Що робити, коли захворіли на COVID-19?

Консультуйтеся з лікарем телефоном або онлайн. При перевищенні температури 38 С телефонуйте 103.  Самостійний прихід у лікарню – збільшує ризик зараження інших людей або ймовірність заразитися самому (якщо COVID-19 ще не підтверджений). В разі неможливості зв’язатися з сімейним лікарем, треба зателефонувати для консультації в контакт-центр МОЗ України з питань Covid-19 0 800 60 20 19 (дзвінки безкоштовні).

Рівень насичення крові киснем (сатурація) – найбільш об’єктивний показник стану. Домовтеся зі своїм лікарем або лікаркою про періодичність контактів (телефоном або через месенджери), щоб мати постійний нагляд за симптомами. Киснева підтримка потрібна, коли показник сатурації нижчий за 95%. За такого показника, зв’яжіться з вашим лікарем або лікаркою, щоб обговорити подальші дії, або в контакт-центр МОЗ України з питань Covid-19 0 800 60 20 19 (дзвінки безкоштовні).

Чи штрафуватимуть за перебування без макси в гормадськіх приміщеннях та транспорті?

Так. Згідно закону «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 1000-IX за перебування без маски в громадських приміщеннях та транспорті штраф становить від 170 до 255 грн. Неповнолітніх без масок – не штрафуватимуть.

Дотримання карантинних заходів на вулицях, у парках, інших громадських місцях контролюють працівники Національної поліції, Національної гвардії, посадові особи, які уповноважені органами місцевого самоврядування, вони проводять вибіркову перевірку документів, та можуть зробити електронний запит, чи потребує особа самоізоляції (зокрема про поширення на особу винятків, передбачених пунктом 21  постанови КМУ №1326 від 09.12.2020 р.).

Хто вирішує чи потрібна самоізоляція та хто повинен бути на самоізоляції?

Лікуючий лікар визначає на підставі галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я строк самоізоляції хворого на COVID-19 або особи з підозрою на інфікування COVID-19.

Строк самоізоляції становить 14 днів для осіб, які:
– мали контакт із хворим на COVID-19, крім осіб, які під час виконання службових обов’язків використовували засоби індивідуального захисту відповідно до рекомендацій щодо їх застосування, з моменту контакту із хворим;
– здійснили перетин державного кордону або контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповані території в Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та виїзду з них і перебувають на самоізоляції з використанням системи через мобільний додаток, з моменту перетину державного кордону або контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповані території в Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та виїзду з них.

Чи є альтернативи замість 14-денної самоізоляції?

Послаблення карантинних обмежень покликані зробити максимально комфортним перебування іноземців, а також українців з тимчасово окупованих територій в Україні.
Замість обов’язкової самоізоляції через додаток “Вдома”, з приводу перетину кордону чи КПВВ, можна здати ПЛР-тест на наявність COVID-19. Якщо результат виявився негативним і людина не заражена – не потрібно проходити самоізоляцію.

Чи можна достроково припинити самоізоляцію?

Так. Якщо ви повернулися з-за кордону чи прибули з тимчасово окупованих Донецька, Луганська, Криму чи Севастополя, і знаходитесь на самоізоляції – необхідно здати ПЛР-тест на COVID-19. У разі негативного результату, можна припинити самоізоляцію. Якщо особа, яка мала контакт з пацієнтом з підтвердженим випадком COVID-19, чи людина з підозрою на інфікування або з підтвердженим діагнозом захворювання на COVID-19 у легкій формі за умови, що особа не потребує госпіталізації достроково припинити самоізоляцію без рішення лікуючого лікаря не можуть.

Хто контролює дотримання самоізоляції?

Люди, які потребують самоізоляції, зобов’язані постійно перебувати у визначеному ними місці самоізоляції, утримуватися від контакту з іншими особами, крім тих, з якими разом проживають.
Поточний контроль за перебуванням особи в місці самоізоляції здійснюється за вибором особи в один із таких способів:
– працівниками Національної поліції, Національної гвардії відповідно до внутрішнього порядку заходів з контролю за самоізоляцією, державних установ Міністерства охорони здоров’я епідеміологічного профілю, посадовими особами, уповноваженими органами місцевого самоврядування;
– з використанням системи через мобільний додаток «Вдома».
Люди, які потребують самоізоляції, зобов’язані постійно перебувати у визначеному ними місці самоізоляції, утримуватися від контакту з іншими особами, крім тих, з якими разом проживають. 
Поточний контроль за перебуванням особи в місці самоізоляції здійснюється за вибором особи в один із таких способів:
– працівниками Національної поліції, Національної гвардії відповідно до внутрішнього порядку заходів з контролю за самоізоляцією, державних установ Міністерства охорони здоров’я епідеміологічного профілю, посадовими особами, уповноваженими органами місцевого самоврядування;
– з використанням системи через мобільний додаток «Вдома».
Людина вважається такою, що обрала здійснення поточного контролю з використанням системи через мобільний додаток, з моменту авторизації в ній. До моменту авторизації поточний контроль здійснюється працівниками Національної поліції, Національної гвардії, державних установ Міністерства охорони здоров’я епідеміологічного профілю, посадовими особами, уповноваженими органами місцевого самоврядування.
Поточний контроль з використанням системи через мобільний додаток здійснюється за допомогою сукупності інформації, зокрема шляхом перевірки відповідності фотографії обличчя особи еталонній фотографії, зробленій під час встановлення мобільного додатка, та геолокації мобільного телефона в момент фотографування.
Після встановлення мобільного додатка в будь-який час протягом доби особа отримує повідомлення (push-повідомлення). У разі отримання повідомлення особа повинна протягом 15 хвилин з використанням мобільного додатка зробити фотографію свого обличчя.
У разі невідповідності геолокації або фотографії, відсутності зв’язку з особою через мобільний додаток, видалення, встановлення обмежень щодо передачі інформації за допомогою мобільного додатка до органів Національної поліції надсилається повідомлення про випадок порушення зобов’язання щодо самоізоляції. Надсилання повідомлення є підставою для подальшого здійснення органами Національної поліції, Національної гвардії контролю за виконанням зобов’язання щодо самоізоляції.
Надсилання повідомлення до органів Національної поліції не може бути окремою підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності за порушення правил карантину.
Поточний контроль працівниками Національної поліції, Національної гвардії, державних установ Міністерства охорони здоров’я епідеміологічного профілю, посадовими особами, уповноваженими органами місцевого самоврядування, здійснюється шляхом проведення перевірки фактичного перебування осіб за зазначеними ними адресами самоізоляції.

Як поводитися, якщо хворієте вдома?

Більшість людей із COVID-19 переносять хворобу легко. Якщо температуру легко вдається знизити, а рівень сатурація близько 98% – залишайтеся вдома, виконуйте медичні рекомендації. 

Приймайте жарознижувальні засоби, за необхідності. 

Дотримуйтеся самоізоляції, щоб не заразити інших. 

Повідомляйте близьких про всі зміни вашого стану й обов’язково зв’яжіться з лікарем. 

Якомога більше відпочивайте й пийте багато води під час хвороби.

Прикривайте захисною маскою рот і ніс при контакті з іншими людьми вдома чи поза помешканням. Не потрібно носити маску, коли ви самі в приміщенні. 

Якщо не можете носити маску через проблеми з диханням, кашляйте і чхайте в згин ліктя або серветку, яку одразу ж викидайте. 

Дотримуйтеся дистанції у 2 метри – це убезпечить людей навколо вас. 

Часто мийте руки з милом, протягом щонайменше 20 секунд. 

Використовуйте дезінфектор із вмістом спирту 70%, якщо немає мила та води. Натирайте ним поверхні рук, поки вони не стануть сухими. Не торкайтеся немитими руками очей, носа та рота. 

Не використовуйте предмети домашнього вжитку, які належать іншим. Виділіть лише для себе посуд, рушник та постільну білизну, яких не будуть торкатися інші. 

У разі погіршення стану, і коли не можете додзвонитися до свого лікаря/лікарки, телефонуйте за номером 103.


1
2
3
4
5